150.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Ori̇ji̇nal, Muadi̇l Kartuş, Toner, Şeri̇t, Toz
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Orijinal, Muadil Kartuş, Toner, Şerit, Toz
Orijinal, Muadil Kartuş, Toner, Şerit, Toz

Müşterilerimize yazıcı ve fotokopi makinesi gibi cihazların satışını veya kiralamasını sağlarken, sonraki ihtiyaçlarını düşünerek hareket ediyoruz. Bu bağlamda orijinal ya da muadil üretim olan sarf malzemenin tedarik edilmesinden de sorumluyuz. Kullandığınız cihazın türüne göre kartuş, toner, toner tozu ve yazıcı şeridi gibi ihtiyaçlarınız için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Sarf malzemesi, bir üründen alınan verimin devamlı olması adına ihtiyaç duyulan yan ürünlere verilen isimdir. Fotokopi makinesi ve yazıcılarda cihazın kullanım süresine bağlı olarak bazı malzemelerin yenilenmesi gerekir. Kartuş ve tonerler bunun en bariz örneğidir. Gelin bu iki malzemenin genel özelliklerini izah ederek ofis ekipmanları üzerindeki etkisini göstermeye çalışalım.

 

Kartuş & Toner Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Kartuş; içinde mürekkep barındıran kutucuğa verilen addır. Yazıcılarda mavi (Cyan), kırmızı (Magenta), sarı (Yellow) ve siyah (Key) olmak üzere 4 temel renk kullanılır. Baskı sektöründeki CMYK kalıbı bu renklerden gelmektedir. Kartuş içindeki ayrı bölmelerin her birinde bu renklerde mürekkep bulunur. Baskı anında cihazın verdiği komuta göre bu renkler karıştırılarak istenilen görüntü elde edilir.

Kartuşun içindeki mürekkep bittiğinde doldurulması veya dolu bir kartuşla değiştirilmesi gerekir. Burada önemli olan cihazın marka ve modeline uyumlu bir malzeme temin etmektir. Çünkü farklı bir yöntem izlediğinizde hem randıman alamazsınız hem de cihazın ömrünü kısaltırsınız. Bu konuda firmamızda iletişim kurmanız halinde uzmanlarımız sizlere doğru seçim yapmanız konusunda danışmanlık hizmet sağlayacaktır.

Kartuşlu cihazların baskı işleminde nasıl hareket ettiğini ifade edebilmek adına mürekkepli yazıcılara ayrı bir parantez açalım.

 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Baskı anında kartuş kullanan yazıcı modelleri mürekkep püskürtmeli olarak ifade edilir. Buradaki temel prensip, renkleri karıştırılarak istenilen düzeye gelmesi ve sonrasında kağıda aktarılması üzerine kurgulanmıştır. Bu işlemi bir nevi kağıt boyama gibi düşünebiliriz.

  • Kartuşun kağıda bakan yüzeyinde çok küçük gözenekler bulunur ve bunlar gözle görülemeyecek seviyededir.
  • Üzerinde rezistans bulunan kartuş, elektrik enerjisini ısıya dönüştürerek mürekkebin akışkan bir hal almasını sağlar.
  • Isınan mürekkep, mikro boyuttaki gözeneklerden kağıda doğru püskürtülür ve bu sayede renklerin geçişi sağlanır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, büyük boy kağıtlara ve farklı zeminlere baskı yapmak için daha çok tercih edilir. Raylı bir zemin üzerinde yatay hareket edebilen kartuşları sayesinde bir CNC makinesi gibi çalışabilen modelleri vardır.

 

Lazer Yazıcılar

Lazer yazıcılar, daha yeni sayılabilecek bir teknolojiyle çalışan cihazlardır. En belirgin özellikleri ise kartuş yerine toner kullanmalarıdır. Mürekkepli yazıcılar, kağıda mürekkep püskürtürken lazer yazıcılar bir görüntü işler. Bu noktada kağıda yansıtılacak görüntünün ham halini oluşturan malzeme ise tonerdir.

Tonerler, optik düzeneğe sahip bir fotoğraf makinesi gibi çalışır. Bir veriyi renk kodlarıyla algıladıktan sonra dijital bir matbaa kimliğine bürünüp görüntüyü kağıt üzerine işler. Ancak burada akışkan bir renk tablası yerine tozlar kullanılır.

Toner Tozu: Lazer yazıcılarda kağıt üzerindeki baskıyı sağlayan renkler toz halindeki boyalardan elde edilir. Bu boyalar yaklaşık 30 farklı kimyasal maddenin birleşiminden oluşur ve karbon bazlı bir yapıya sahiptir.

  • Toner dolumu, tozların bitmesinden sonra dolu bir toner almak yerine içine toz ilave edilmesi işlemine verilen addır ve bu işlemin büyük bir titizlikle yapılması gerekir.
  • Toner tozu, nem oranının yüksek olduğu yerlerde saklanmamalıdır. Kuru ve soğuk bir yerde muhafaza edilmesi halinde raf ömrü 24 aya kadar çıkabilir.
  • Toz üretiminde renklerin matlığını engellemek için balmumu, kağıda yapışmasını engellemek için de reçine ilavesi yapılır.

Lazer yazıcılar daha çok A4 boyutundaki kağıtlara baskı için dizayn edilmiştir ancak farklı boyutlara adapte olan modeller de vardır. Siyah-beyaz çıktı veren ürünler ise bu tipi en çok tercih edilen modellerini içerir.

 

Drum Nedir ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Drum, dilimize görüntü tamburu olarak çevrilmiştir ancak bu isim çok kullanılmaz. Lazer yazıcılarda karşımıza çıkan bu parça, genellikle tonerin içindedir. Yazıcının tarama ünitesi ve tonerdeki optik materyallerin elde ettiği görüntüyü kağıda aktarmak için ihtiyaç duyulan kalıp, drum sayesinde oluşur. Toner tozları, drum üzerinden geçerek kağıda yansır. Başka bir deyişle; drumdan geçen her kağıt buradaki görüntüyü almış olur.

Lazer yazıcılarda kağıt üzerinde belli belirsiz çizgiler, noktalar ya da gri lekeler görmeye başladıysanız; drum değiştirme zamanınız gelmiş demektir. Kullanıcılar genelde 2-3 kez toner dolumu yaptıktan sonra yeni bir drum ihtiyacı hissederler. Ancak cihazdan uzun yıllar yüksek verim alınabilmesi için tavsiye edilen toner dolumu anında değişiklik yapmaktır.

 

Nokta Vuruşlu Yazıcılar ve Şerit Kullanımı

Muhasebe büroları, bankalar ve devlet hastanelerinde çok sık karşılaştığınız bol gürültülü yazıcı tiplerine nokta vuruşlu adı verilir. Hem alışkanlık hem de bazı resmi zorunluluklar nedeniyle teknolojisi eskimesine rağmen yoğun bir şekilde kullanılmakta olan bu cihazlar, şerit üzerinden kağıda baskı yapma prensibiyle çalışır.

Nokta vuruşu yazıcı tipleri yavaş ve gürültülü çalıştığı için iş hayatında pek sevilmez. Ancak uzun işlemlerde kağıt besleme ihtiyacı duymadığı için çok kullanışlıdırlar. Bu yüzden muhasebe sektöründe tek bir doküman üzerinden onaylanacak belgelerde halen bu cihazlar tercih edilir.

Nokta vuruşlu yazıcıları elektronik daktilo gibi düşünebiliriz. Cihazın kafa adı verilen bölümünde bir iğneler bulunur ve bu iğnelerle kağıdın arasında şerit vardır. Komut geldiğinde cihaz iğneleri karbondan yapılmış şeride işlemeye başlar ve arkasındaki görüntü de kağıda geçmiş olur.

Bu tip yazıcılarda şeridin değişme zamanı kullanım sıklığıyla alakalıdır. Eğer görüntü silikleşmeye başladıysa yeni bir şerit takma vakti gelmiş demektir.

 

Orijinal mi Muadil mi? Hangi Ürünü Kullanmalıyım?

TNT Bilgi Teknolojileri AŞ çatısı altında hem orijinal hem de muadil ürünlerle müşterilerimize destek sağlıyoruz. Lexmark, HP, Canon vb markalar ürettikleri modeller için sarf malzeme satışı da yapıyor ve eğer kullandığınız cihazın orijinal toner ya da kartuşunu kullanmak isterseniz, bizimle temas kurabiliyorsunuz. Diğer yandan belli markaların sarf malzemeleri bazı yan sanayi kuruluşları tarafından da üretilebiliyor ve bunlara muadil ürün adı veriliyor. Muadil toner veya kartuş taleplerinize yanıt vermek içinse B2B ve sanal perakende satış kanalları oluşurmuş bulunmaktayız.

Her iki ürün grubunun da kendine göre avantajları mevcut. Burada önemli olan satın aldığınız malzemenin beklentilerinizi karşılaşması. Örneğin muadil malzemeler her zaman orijinale göre daha uygun fiyatlıdır. Ancak sadece uygun olması cihazınızla tam uyum sağlayacağını göstermez. Bu nedenle bilhassa ucuz muadil toner alırken kullandığınız yazıcının modeline dikkat etmeniz gerekir.

Muadil sarf malzemeler, baskı alanında ticari faaliyet gösteren işletmeler için oldukça ekonomik çözümler sunar. Toner tozu, kartuş, drum ve şerit gibi ürünlerin her seferinde orijinal ürünlerle değiştirilmesi kâr marjını aşağıya çekecektir. Ancak bireysel kullanım için yapılan tercihlerde bu yola başvurulabilir. Zira aldığınız malzemeyi uzun süre kullanmayı amaçlarsınız.

Müşterilerimizin fotokopi makinesi ya da yazıcı için ihtiyaç duyduğu orijinal & muadil malzemelerin tamamında birinci sınıf kalite vaat ettiğimizi de bilmenizi isteriz. Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için teklif formunu doldurabilir veya telefon numaralarımızı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın